23 Haziran 2011 Perşembe

"Çiller, Yılmaz ve Demirel ifade verecek haberi"

Çiller, Yılmaz ve Demirel ifade verecek
http://www.yurthaberler.com/ciller,-yilmaz-ve-demirel-ifade-verecek-1685h.htm

Çiller, Yılmaz ve Demirel ifade verecek

Ankara Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği tarafından yürütülen “faili meçhul cinayetler” soruşturması kapsamında dönemin MGK üyeleri ifadeye çağrılacak.

Soruşturma kapsamında üyelere faili meçhul cinayetler ve kontrgerilla sorulacak. Faili meçhul cinayetlerle ilgili önemli itiraflarda bulunan Özel Harekat eski polisi Ayhan Çarkın’ın ifadeleri doğrultusunda dönemin MG Küyeleri mercek altına alınıyor.

Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, Çarkın’ın, “Avukat Yusuf Ekinci’nin öldürülmesinde MGK kararları etkili olmuştur. Dört önemli cinayet Korkut Eken ve Özel Harekat Daire Başkan vekili İbrahim Şahin’in bilgisi dâhilinde işlenmiştir” ifadesi doğrultusunda harekete geçti.

NELER SORULACAK?

Bu kapsamda dönemin MGKüyeleri olan Başbakan Tansu Çiller ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel dışında kalan üyelerin ifadesine başvurulacak.Dönemin cumhurbaşkanı ve başbakanların Meclis kararıyla yargılanabildiği gerekçesiyle ancak dönemin diğer MGK üyelerine, failimeçhul cinayetler konusunda talimatlarının olup olmadığı sorulacak.MGK üyelerine, “Failimeçhullerle ilgili devlet olarak hangi adımların atıldığı ve başta Mehmet Ağar olmak üzere failimeçhullerle ilgili adı geçenlerin görevi ihmal edip etmediği” sorulacak. “Susurluk’’ davası hükümlüsü Çarkın’ın medyada gündeme gelen açıklamalarıyla ilgili, aralarında eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski başbakanlar Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller, CHPMilletvekili Deniz Baykal ve iki eski Genelkurmay başkanının da olduğu, dönemin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) başkanı ve üyesi 35 kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

BAYKAL DA İFADE VERECEK

Dilekçede, ismi belirtilen 35 kişi ve tespit edilecek başka kişilere ilişkin suç duyurusunun Çarkın’ınaçıklamalarıyla ilgili savcılıkça yürütülen soruşturma kapsamına alınması ve MGK Genel Sekreterliği’ne yazı yazılarak toplantı tutanakları ile o tarihte yürürlükte olan milli güvenlik siyaset belgelerinin istenmesine karar verilmesi talep edilmişti. Savcılık bu adımla suç duyurusundaki talepleri de karşılamış olacak. Baykal gibi dikkat çeken isimlerin bilgisine başvurularak ifadeleri tek tek alıncak.

İşte o isimler

Süleyman Demirel, Ahmet Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Mustafa Kalemli, Sebahattin Çakmakoğlu, İsmet Sezgin, Beydullah Mehmet Gazioğlu, Nahit Menteşe, Teoman Ünüsan, Ülkü Gökalp Güney, Mehmet Ağar, Meral Akşener, İ. Sefa Giray, Hikmet Çetin, Mümtaz Soysal, Murat Karayalçın, A. coşkun Kırca, Deniz Baykal, Emre Gönensay, Turhan Tayan, M. Oltan Sungurlu, Vefa Tanır, Mehmet Gölhan, Nevzat Ayaz, Doğan Güreş, İ.Hakkı Karadayı, Muhittin Fisunoğlu, Hikmet Bayar, Hikmet Köksal, İrfan Tınaz, Vural Beyazıt, Ahmet Çörekçi, Halis Burhan, Aydın İlter, Teoman Koman.

Suç duyurusundaki ifadeler


Ayhan Çarkın’ın ifadelerinin ardından avukat Taylan Tanay’ın failimeçhul yakınları için yaptığı suç duyurusunda dikkat çeken isimler yer almıştı. Tanay metninde şu satırlara yer vermişti: “Ayhan Çarkın bu soruşturma kapsamında verdiği beyanlarda işledikleri cinayetlerin MGK tarafından bilindiğini duyduğunu belirtmiştir. Yine bu soruşturma kapsamında hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz şüpheli Mehmet Ağar da bugün savcılığınız tarafından sürdürülen ve suç olarak belirtilen olayları bin operasyon olarak değerlendirmiş ve bunların kararının MGK’da alındığını kamuoyuna açıklamıştır. Anayasa’nın 118. maddesi uyarınca MGK’ya ilgili bakan ve kişilerin de çağrılıp dinlenebileceğine ilişkin düzenleme karşısında, suça konu tarihte MGK’ya katılan diğer şüphelilerin de isimlerinin tespit edilerek haklarında soruşturma sürdürülmesi gerekmektedir.” Tanay,MGK eski Bakanı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile MGK üyeleri eski başbakanlar Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller ile CHP Milletvekili Deniz Baykal’ın da aralarında bulunduğu 35 kişinin “şüpheli’’ olarak yer aldığı dilekçeyi İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’na vererek suç duyurusunda bulunmuştu.

Bugün

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder