23 Haziran 2011 Perşembe

"Engin Alan tahliye olacak mı? haberi"

Engin Alan tahliye olacak mı?
http://www.yurthaberler.com/engin-alan-tahliye-olacak-mi-1690h.htm

Engin Alan tahliye olacak mı?

Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın tahliye taleplerinin reddedilmesinin ardından gözler Balyoz Davası sanığı Korgeneral Engin Alan'a çevrildi.

Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın tahliye taleplerinin reddedilmesinin ardından gözler Balyoz Davası sanığı Korgeneral Engin Alan'a çevrildi.

Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tahliye taleplerinin reddine ilişkin kararın çıkmasının ardından gözler Balyoz Davası sanığı ve MHP milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan'a çevrildi. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş da, ''Balyoz Planı'' davası kapsamında tutuklu yargılanan Korgeneral Alan'ın tahliye talebini reddetmişti. Alan için henüz karar çıkmadı.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş'ın, emekli Alan'ın tahliye isteminin reddini, Anayasa'nın 14. maddesine atıf yapan 83. maddesi kapsamında talep ettiği öğrenildi.

Kırbaş, mahkemeye sunduğu mütalaasında gerekçe olarak, ''Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasa'nın 14. maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya Türkiye Büyük Millet Meclisine bildirmek zorundadır'' hükmünü içeren Anayasa'nın 83. maddesinin 2. fıkrasına yer verdi.

ENGİN ALAN'IN AVUKATI NACAK

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde tahliye talebinin sonucunu bekleyen ve mahkeme heyetinin ayrılmasından sonra adliyeden ayrılan Alan'ın avukatı Ayhan Nacak, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mahkemenin tahliye talepleriyle ilgili kararını bugün vermediğini, kararın bugün ya da cuma günü çıkabileceğini aktaran Nacak, gazetecilerin, ''Siz talebinizde Sebahat Tuncel'in kararını emsal olarak göstermiş miydiniz?'' sorusuna, ''Hayır, ben emsal olarak göstermedim onu'' yanıtını verdi.

Tahliye talepli dilekçesinde başka kararları da emsal olarak göstermediğini anlatan Nacak, ''Daha önceki kararlar var. Mesela Osman Bölükbaşı'nın da bu konuda hapis kararı vardı. Mahkeme doğrudan doğruya hapislik kararını kaldırarak Meclise gönderdi'' ifadesini kullandı.

Nacak, emsal kararları, müvekkili Alan'ın direktifi doğrultusunda değil, kendi inisiyatifleriyle göstermediklerini dile getirdi.

"HALKIN İRADESİYLE SEÇİLDİLER"

''Mahkemeden beklentiniz nedir?'' sorusuna karşılık da Nacak, ''Halkın iradesiyle seçilmiş bir kişi veya kişiler var. Mahkemeler halkın iradesine uygun karar veren makamlardır. Millet adına karar verirler. Eğer millet, tutuklu olduğunu bile bile bunları Meclise göndermeyi arzu ettiyse bunlara uymak bence zorunluluktur'' diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder