27 Haziran 2011 Pazartesi

"Yemin töreni öncesi son durum ! haberi"

Yemin töreni öncesi son durum !
http://www.yurthaberler.com/yemin-toreni-oncesi-son-durum--1733h.htm

Yemin töreni öncesi son durum !

İşte partilerin veto kriznin ardından son kararları..

YSK’nın bağımsız Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürmesi ve Ergenekon, Balyoz ile KCK davalarından tutuklu vekillerin serbest bırakılmaması Meclis’te yarın yapılacak yemin töreni öncesi siyaseti gerdi. Ankara’da birbirinden ayrı görüşler var. BDP yemin törenine gitmeyeceğini açıklamıştı, CHP'nin ise Meclis'e gideceği ancak yemin etmeyeceği iddia ediliyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Meclis'e gideceklerini ancak yemin konusunda henüz karar vermediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu yarın saat 14.30'da partisinin kararını açıklayacak. İşte partilerin şu ana kadar açıkladıkları kendi görüşleri...

BDP BOYKOT EDECEK

Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesinin ardından BDP’nin desteklediği bağımsızlar yemin töreninde Meclis’e gitmeyeceklerini ve TBMM’yi boykot edeceklerini açıkladı. Bağımsız 35 ismin yarın Meclis’te olması beklenmiyor.

DEMİRTAŞ: KARARIMIZDA DEĞİŞİKLİK YOK, YARIN MECLİS’E GİTMİYORUZ

BDP eski Genel Başkanı ve Hakkari bağımsız milletvekili Selahattin Demirtaş, YSK’nın Hatip Dicle kararından dolayı aldıkları boykot kararında bir değişiklik olmadığını belirterek, "Bu saate kadar çözüm için hiç bir somut adım atalmadı ve biz de yarın Meclise gitmiyoruz" dedi.

Demirtaş, Hatip Dicle’nin yerine milletvekili olan Ak Partili Oya Eronat’ın Meclis’te yemin etmemesi yönünde bir taleplerinin olup olmadığı ile ilgili bir soru üzerine, "Biz hükümetin sorunun çözümünde iyi niyetli olup olmadığını eğer iyi niyetli ise adım atmak istiyorsa ilk adımın Eronat’ın yemin etmemesi ve Hatip Dicle’nin yerinin Meclis’te boş bırakılmasını istiyorduk. Eğer bu yapılsaydı o zaman Diyarbakır’da seçim yapılması dahil her türlü çözümü tartışabilirdik. Ama anlaşıldı ki AKP çözümden yana değildir. Bu adımı bile atmak istemediğini göre, sorunu nasıl çözecek" dedi.

CHP MECLİS’E GİDECEK ANCAK YEMİN ETMEYECEK

Ergenekon tutuklusu Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın serbest bırakılmayacağı yönündeki mahkeme kararı sonrası gözler CHP’ye çevrildi. Balbay ve Haberal’ın avukatı, bir üst mahkemede karara itiraz etti. CHP yönetimi şimdi yarına kadar mahkemenin vereceği kararı bekliyor. Eğer mahkemeden iki vekilin serbest bırakılması yönünde karar çıkmazsa CHP’nin yarın yemin töreninde Meclis’te olacağı ancak yemin etmeyecekleri öne sürülüyor. CHP'de yarın yemin töreni öncesi saat 11.00'de MYK, saat 13.30'da da Meclis Grubu toplanacak ve gelişmeleri değerlendirecek. Bu iddia bugün Vatan ve Cumhuriyet Gazeteleri ile Milliyet Gazetesi’nden Aslı Aydıntaşbaş’ın köşesinde yer aldı. İddialara göre, sadece Oktay Ekşi'nin TBMM İçtüzüğü gereği 'yemin' ederek geçici TBMM Başkanlığı görevini üstlenmesi sağlanarak BDP ile 'aynı çizgide olunmadığı' mesajının verilecek. CHP'li milletvekilleri yemin etmemeleri durumunda TBMM Genel Kurul çalışmalarına katılacak ancak oy kullanıp söz alamayacak. Yemin edilmezse komisyona üye de veremeyecek.

MİLLETVEKİLLERİ YARIN ANDİÇECEK

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, TBMM’de yarın yemin edip etmeyecekleri konusunda, “Bugünkü yargı kararını bekliyoruz. Şu anda durumu değerlendiriyoruz. Yemin etmeyeceğiz diye bir şey söylemek çok iddialı olur ama bütün alternatifleri CHP olarak değerlendiriyoruz” dedi.

KILIÇDAROĞLU: MECLİS'E GİDECEĞİZ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada Meclis'e gireceklerini, yemin konusunda ise kararlarını bugün vereceklerini söyledi. Başbakan'ın sessiz kalmasını garipsediğini belirten Kılıçdaroğlu, 'Bütün mücadelemizi sokakta değil parlamento çatısı altında gerçekleştireceğiz' dedi. CHP'li İsa Gök, Kılıçdaroğlu'nun yarın saat 14.30'da partisinin kararını açıklayacağını söyledi.

EYLEM ÇAĞRISI

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, dün Ankara’nın ilçelerinden “Halkın kendi seçtiği parlamenterlerin Meclis’e gelmesini engelleyen bir güç varsa bu güce karşı ortak duruş sergilenmeli” sözleriyle eylem çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yarın yapılacak yemin töreninde 550 milletvekilinin de bulunması gerektiğini söyleyerek, “CHP olarak iyi niyetle salı gününü bekliyoruz. Demokrasi ve özgürlük sınavımızı verirken, demokrasinin ve özgürlüğün yanında yüreklice duran herkesi parlamentoda, ortak düşünceye, ortak eyleme çağırıyoruz” demişti.

MHP EKSİKSİZ MECLİS’TE OLACAK

MHP lideri Bahçeli, partisinin 'vahim bir hal alan siyasi ve demokrasi krizinin TBMM içerisinde aşılacağına' yürekten inandığını belirterek, yemin törenine eksiksiz katılacaklarını açıkladı.

CEMİL ÇİCEK: MEŞRU ZEMİN MECLİS

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Sabah Gazetesi'nden Yavuz Donat'a ''Meşru zemin Meclis'tir. Sorunları Meclis'te çözün. sokakta çözüm olmaz'' ifadelerini kullandı.

ENERJİ BAKANI YILDIZ: ENİNDE SONUNDA MECLİS’E GELECEKLER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM’yi boykot kararı alan BDP’lilerin eninde sonunda Meclis’e geleceğini savundu.“Meclis’in açılması birçok konunun ilacı olacak” diyen Yıldız, ‘’Sorunların çözümünün ana merkezi Meclis’tir. Meclis’in açılmasıyla tartışma zemini genel kurula taşınacak, bu da temel çözüm yoludur. Cumhurbaşkanı’nın yapacağı konuşmanın karşılık bulacağına inanıyorum. Eninde sonunda Meclis’e gelineceği kanaatindeyim. Çünkü bu temel önemli bir tercihtir. Madem ki egemenlik kayıtsız şartsız milletimizindir, o zaman yine genel kurulda bunlar yer ve zemin bulacaktır diye inanıyorum” dedi.

DİCLE'YE 'HAKKARİ' FORMÜLÜ

Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle için, "Hakkari" formülünü önerdi. Ak Parti’nin hukukçu milletvekili, Dicle’nin adaylığına engel durumun değiştirildikten sonra bir formül bulunabileceğini belirterek, “Hakkari’deki milletvekillerinin tamamı istifa ederlerse, Meclis’te bu istifayı kabul ettiği takdirde bir ilin milletvekillerinin tamamı düşerse o zaman o ilde 90 gün içinde seçim yapılır. O seçimde tekrar adaylık söz konusu olabilir” dedi.

GÜL: ÇÖZÜM YERİ MECLİS

Cumhurbaşkanı Gül, yemin krizinin demokrasi ve hukukun gösterdiği yoldan barışçıl şekilde çözüleceğine inandığını tekrarladı. Gül, “Çözüm yeri şüphesiz ki TBMM’dir. Hepimizin temsilcilerinin bulunduğu yerdir” dedi.

DYP GENEL BAŞKANI: GENEL AF TARTIŞILACAK

DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz, TBMM açıldıktan sonra “genel af” konusunun tartışılacağını belirterek, “işin sonunun, terör, KCK ve Ergenekon sanıklarının genel afla serbest bırakılacağını, buna da 'Milli Barış' denileceğini” öne sürdü.

HSYK BİRİNCİ DAİRE BAŞKANI OKUR: PARLAMENTODA OLMALARINI İSTERİM

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi Başkanı İbrahim Okur, tukuklu vekillerin durumuna ilişkin “Ben o dosyanın hakimi olsaydım, açıkçası ben tahliyeden yana oy kullanırdım. Aday olmuşlar, belli bir oy almışlar, milletvekili seçilmişler, görüşlerini parlamentoda ifade etmelerinin imkanı sağlanmalıydı. Benim kişisel görüşüm bu ama arkadaşlarımızın yaptığının kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu. (Hürriyet)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder